Vajinismusu genel olarak tanımlamak gerekirse; kadınlarda vajina girişindeki pelvis kasları adı verilen kasların istem dışı çalışarak cinsel birleşme esnasında ağrı ve acıya neden olması şeklinde ortaya çıkan bir cinsel problem olarak adlandırabiliriz.

Cinsel birleşme esnasında kadınların acı ve ağrı çekmesi birleşmeyi zorlaştırdığı gibi, birleşmenin hiç olmamasına da neden olabilir. Vajinismus bu şekilde cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi olarak tanımlanabilmektedir. Sadece cinsel birleşme esnasında da değil, jinekolojik muayeneler esnasında da ve vajina içerisine tampon yerleştirme gibi durumlarda bu acı ve ağrılar ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismus Tanısı Nasıl Koyulabilir?

Öncelikle iyi bir jinokoloğa giderek tedavi olmanız, çektiğiniz sıkıntıları dile getirmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise tedavi sürecini doktorunuz yönetmelidir. İlk olarak vajinismusun kaynağının fiziksel bir durum mu, yoksa başka sebepler mi olduğu araştırılır. Eğer fiziksel bulgulara rastlanılmazsa, jinekolog sizi psikologa yönlendirerek psikolojik etkiler ve terapi konusunda araştırmalar yapılır ve hastalığın tanısı uzmanlar tarafından konulur.

Bu Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın en büyük belirtilerinden birisi cinsel birleşme sırasında kişinin her seferinde ağrı ve acı hissetmesi, aynı zamanda cinsel birleşme sırasında da kadının istem dışı olarak panik atak tarzı bir durumun içerisine girmesidir. Kadınlar, bilinçleri açık olsalar dahi kontrollerini yitirirler ve sağlıklı bir cinsel birleşme süreci geçirilmez. Kadınların genelde bu tür durumlarda kurdukları bir cümle vardır: “İstiyorum ama elimde değil, yapamıyorum”.

Bu belirtiler sizde de oluyorsa Vajinismus olabilirsiniz:

 •  Penisin veyahut cinsel haz verici bir maddenin vajinanıza girişi sırasında ağrı çekiyorsanız veya girişler olması gerekenden zor oluyorsa,
 • İlişkiye girmek isteyen çiftin rahatsız ve hatta imkansız bir penetrasyon süreci (vajina ve penis birlikteliğiyle meydana gelen cinsel birleşme) geçirmesi,
 • Cinsel birleşme sırasında kadının yaşayacağı yanma, batma hissi ve gerginlik,
 • Belirgin olmayacak şekildeki cinsel ağrılar,
 • Jinekolojik müdahalelerde dahi zorlanma ve izin vermeme,
 • İlişki esnasında bacakları kapatma gereği duyma, partnerinizi itme, kaçmak istemek gibi davranışlar,
 • İlişki esnasında kol, bacak ve bel gibi diğer kas gruplarının kasılması ve spazm geçirmesi,
 • Ağrılar ve acılar nedeniyle cinsel isteksizlik yaşamak,
 • Başarısız olunacak duygusuyla ilişkiden kaçmak

Gibi çeşitli belirtilen yaşanıyorsa acil olarak doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Vajinismus Neden Kaynaklanmaktadır?

Kadınlarda vajinada meydana gelen istemsiz kasılmalar, sonradan bir sürpriz olarak ortaya çıkabilir ve bu kötü bir sürpriz olacaktır. Çünkü belir bir yaş olgunluğuna gelindikten sonra ilişkiye girileceği ilk anda ortaya çıkabilmektedir. Yani kişi daha önce bir ilişki deneyimi yaşamadığı için bu durumun farkında olmayabilir. İlişkiye girilmek istendiğinde vajinadaki kaslar istemsiz olarak kasılmakta ve bu da ağrı ve acı vermektedir. Peki neden bu bazı kadınlarda olmaktadır, bazılarında olmamaktadır?

Öncelikle bunun nedenini ne iyi doktorunuz ortaya koyacaktır. Öncelikle her şeyin başında doktorunuza görünmenizde fayda vardır. Doktor görünmeden kendinizin hiçbir şekilde müdahalede bulunmamanız önerilir. Çünkğ buna neden olan şeyin kaynağını bilmemektesiniz. Bu psikolojik de olabilir, fiziksel bir rahatsızlık da olabilir. Bu tür vakaları genel olarak %90’ı psikolojiktir, diğer kalan %10’luk kısmı anatomiktir. Vajinismusa neden olan anatomik etkenler şunlardır;

 • Vajinal septum, kızlık zarlarının yapısıyla alakalı sorunlar, vajinadaki yapısal sorunlar gibi organik anatomik problemler,
 • Vajinda meydana gelebilecek vajinal mantarlar ve vajinitler,
 • Pelvik Inflamatuar adı verilen bir hastalık,
 • Bartholin Kisti – Absesi,
 • Vulvar Vestibulit Sendromu,şeklinde sıralamak mümkündür.

Türk toplumunda Vajinismusun en çok görülme nedenlerinden birisi olarak cinsel kaygı ve korkular yaşamak olarak gösterilebilir. Bunda kız çocuklarının küçük yaştan itibaren erkekler hakkında, “erkeklerden cinsel anlamda korunmak gerekir”, “onlar size zarar verebilir”, “cinsellik kötüdür” gibi bilinçsiz öğretilerle donatılması büyük bir etkendir. Bu bilgileri belli bir olgunluğa gelen kız çocuklarına uygun bir dille anlatmak gerekir ve bilinçli davranmak en doğal yoludur. Yoksa ufak yaşlarda kız çocukları bu korkularla donatıldıklarında evlilik ve sonrası için cinsel yaşamları çok büyük sıkıntılarla geçebilmektedir.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Primer Vajinismus (Birincil Vajinismus) : Bir kere dahi cinsel ilişkinin olmaması durumudur hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girilememiştir.
Sekonder Vajinismus (İkincil Vajinismus) : Önceki ilişki deneyimlerinde geçirilen genital travma varlığı sonrası oluşan vajinismustur.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer kadının vajinismus olduğu anlaşıldığı takdirde konusunda uzman doktorlar veya psikologlar tarafından tedavi gerçekleştirilir. Bu hastalığın %90 sebebi psikolojik faktörler olduğu için standart bir tedavi metodu bulunmamaktadır. Kişiye özel tedavi programı uygulanır. Doktorlar veya uzman psikologlar tarafından egzersiz ve terapiler yapılır. Diğer yandan anatomik rahatsızlıklarda cerrahi müdahalelerle sorun giderilir. Bu sorunun çözümü daha öncede bahsettiğimiz gibi uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Psikolojik etkenlede ise bilişsel ve davranışsal yaklaşım tercih edilebilmektedir. Yeni çıkan tedavi metotları arasında Zihinsel İyileşme Teknikleri (E.F.T Hipnoterapisi) bulunmaktadır.

 

Vajinismus Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Ncelikle her kadındaki yaşanan vajinismus probleminin nedenleri farklıdır. Bu nedenle kişilere özel tedavi metotları uygulanır. Bu nedenle her kişide uygulanabilecek tedavinin ne kadar süreceği sorunların kaynağına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak, genel anlamda ortalama bir tedavi süreci 4 ile 7 gün arasında değişmektedir. Bu süre belirttiğimiz gibi kişideki problemin kaynağına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.  Tedavi sürecini uzatan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunun nedeni genel olarak psikolojik faktörlerdir. Örnek verecek olursak takıntılı düşüncelere kapılma, tekrar tekrar el yıkama, aşırıya kaçan hastalanacakmışsınız ve ölecekmişsiniz korkusu, ağır yaşanan depresyonlar tedavi süreçlerini uzatabilmektedir. Ancak, vajinismus tedavisi için kişinin istekli olması, doktorların ve uzmanların önerilerini eksiksiz yerine getirmesi, doktor ve psikologa güvenmesi tedavi sürecini olumlu yönde etkilemektedir ve kısaltmaktadır.

Comments
 • Serpil
  Cevapla

  İlişkiye girmeden önce vajinismus olduğumu nasıl anlayabilirim

Leave a Comment